Roztocze i jego atrakcje turysrtyczne
Roztocze to kraina położona we wschodniej części kraju, między Podolem i Wyżyną Lubelską. Pod względem przyrodniczym rozciąga się od Kraśnika do Lwowa na Ukrainie. Godne polecenia miejscowości w tym regionie to Susiec, Zwierzyniec, Krasnobród, Szczebrzeszyn oraz oczywiście Zamość, miasto wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Atrakcje na Roztoczu
Z uwagi na piękną przyrodę oraz ciekawy krajobraz utworzony został na obszarze roztocza Roztoczański Park Narodowy, a także Parki Krajobrazowe - Puszczy Solskiej, Szczebrzeszyński i Krasnobrodzki. Nie brak również licznych rezerwatów przyrody. Lokalna natura jest prawdziwe piękna i wyjątkowa. Co zatem warto zobaczyć na Roztoczu?
- Szlak Szumów, tzw. Szumy w Rezerwacie Nad Tanwią - jedna z czystszych rzek na całym Roztoczu to Tanew; wraz ze swoim dopływem meandruje po progach skalnych tworząc niewielkie wodospady nazywane szumami właśnie; najpiękniejszy fragment tego szlaku znajduje się w Renizantach.
- Stawy Echo - piękne oczka wodne z okalającą je plażą piaszczystą.
- Efektowne spływy kajakowe po rzece Tanew.
- Kuligi przez cały rok - przejażdżki wozami i saniami do Puszczy Solskiej i nie tylko.
- Spacery nordic walking oraz wyprawy rowerowe po roztoczańskich szlakach turystycznych - w okolicy nie brak wypożyczalni rowerów znajdują się one np. pod Browarem Zwierzyniec, najciekawsze szlaki w okolicy to Centralny Szlak Pieszy Roztocza i Centralny Szlak Rowerowy Roztocza.
- Kąpieliska nad zalewami oraz baseny kryte.
- Wędkarstwo rzeczne - Roztocze słynie z obecności pstrągów.
- Wąwozy w okolicy Szczebrzeszyna.
- Park linowy ze zjazdem nad niewielkim jeziorkiem.
- Autobusy szynowe łączące w okresie letnim najciekawsze miejscowości na Roztoczu - - to atrakcja skierowana przede wszystkim do dzieci.
- Zagroda Guciów - niewielki skansen w miejscowości Guciów, gdzie można spróbować lokalnych przysmaków.
- Pałac w Narolu z okresu baroku.
- Kościół na Wodzie w Zwierzyńcu.
- Cerkiew Zaśnięcia w Szczebrzeszynie .
Roztoczański Park Narodowy istnieje od roku 1974. Chroni najciekawsze i najcenniejsze walory przyrodnicze Roztocza, które kiedyś należały do rodziny Zamoyskich. Park obejmuje obecnie zielone obszary słynące ze spokoju i ciszy. Znaleźć tam można około 700 gatunków roślin i 19 zespołów leśnych z 400 drzewami pomnikowymi.
Turystyka w RPN-nie
W Roztoczańskim Parku Narodowym można naprawdę wypocząć. Turyści piesi mają do dyspozycji aż 9 ścieżek poznawczych. Najważniejsze z nich to czarna ścieżka do stawów Echo i zielona ścieżka na Bukową Górę. Ciekawe są także szlaki turystyczne - Centralny Szlak Roztocza oznaczony kolorem niebieskim, czerwony Centralny Szlak Roztocza dla rowerów, szlak partyzancki, szlak krawędziowy, szlak roztoczański czy szlak im. A. Wachniewskiej (obwodnica parku).
Oprócz tego na Roztoczu można zorganizować urokliwą przejażdżkę zaprzęgiem konnym z lokalnej hodowli konika polskiego. Przez teren parku da się przejechać samochodem, ale bardziej atrakcyjny jest szlak kajakowy przez rzekę Wieprz.
Więcej o atrakcjach, imprezach tematycznych i ciekawych wydarzeniach przeczytasz na: http://widowisko.pl/
Komentarze (0)