Bieszczady – najlepsze miejsce w Polsce do nocnych obserwacji nieba
O tym, że to Bieszczady są najlepszym miejscem do obserwacji nocnego nieba, chyba nikogo nie trzeba przekonywać. Ale gdzie się udać, by widok był naprawdę spektakularny? Mamy dla was kilka sprawdzonych miejsc.
Kiedy są najlepsze warunki do nocnych obserwacji nieba?
Zasadniczo odpowiedź na to pytanie jest prosta – wtedy, gdy jest ciemno. Jednak przyjrzyjmy się bliżej temu zagadnieniu.
Światło, które mogłoby utrudniać obserwację gwiazd, może mieć różne pochodzenie:
– Księżyc – na to nie da się nic poradzić, w księżycowe noce lepiej się wyspać i zbierać siły na czas, gdy niebo będzie naprawdę ciemne. No, chyba że ktoś ma ochotę podziwiać naszego srebrnego satelitę, wtedy pełnia księżyca jak najbardziej usprawiedliwia rozłożenie teleskopu.
– Pora roku – w okresie letnim mamy w Polsce tzw. astronomiczne białe noce. Oczywiście zapada zmierzch, ale nie jest prawdziwie ciemno. Na niebie widać tylko część gwiazd i trudno o naprawdę spektakularne widoki. W lecie jedynie obłoki srebrzyste mogą wywołać efekt „Wow”.
– Światła wielkich miast. A nawet tych mniejszych i małych wiosek. Im więcej sztucznego światła, tym trudniej o dobry widok na niebie i to niestety jest coraz powszechniejszy problem. Z jednej strony cieszy nas, że drogi i miasta są oświetlone, z drugiej – gdzie szukać naprawdę ciemnego nieba? Na szczęście są w Polsce miejsca, w których miłośnicy astronomii mogą czuć się naprawdę szczęśliwi.
Dlaczego warto wyjechać w Bieszczady na obserwację nocnego nieba?
Nad zaletami wyjazdów w Bieszczady nie będziemy się zbyt długo rozwodzić, bo po pierwsze – nie ma co wyważać otwartych drzwi, po drugie – mogłoby zabraknąć miejsca w internecie. To jeden z niewielu regionów w Polsce, gdzie nadal można naprawdę porządnie wypocząć, nacieszyć się bliskością natury, nawdychać naprawdę świeżego powietrza i rozkoszować bieszczadzkimi połoninami.
A nocą? Dla jednych ogniska i kiełbaski, dla drugich absolutnie ciemne miejsca, w których można godzinami wpatrywać się w niebo. Bieszczady są chyba najsłabiej doświetlonym regionem w Polsce i wiele osób ma nadzieję, że tak będzie jeszcze przez długi czas.
Najlepsze miejsca w Bieszczadach do oglądania gwiazd
Park Ciemnego Nieba „Bieszczady” to blisko 114 hektarów terenu, na którym panują idealne warunki do oglądania nocnego nieba. To chyba też najbardziej znana miejscówka miłośnikom astronomii i astrofotografii. Na pewno warto się tu wybrać w czasie odpoczywania w Bieszczadach. Nawet latem, w czasie białych nocy astronomicznych, można tu zobaczyć stosunkowo dużo gwiazd.
Oczywiście Park Ciemnego Nieba nie jest jedynym miejscem na weekend w Bieszczadach, w którym wyraźnie widać gwiazdy nocą. Spośród innych warto poznać i zapamiętać:
– Punkt Widokowy w Lutowiskach – powstał raczej z myślą o podziwianiu piękna Bieszczad w dzień, ale z powodzeniem da się go wykorzystać także nocą.
– Połonina Wetlińska – miejsce dobrze znane bieszczadzkim piechurom, dla niektórych wręcz kultowe.
– Schronisko Koliba na Przełęczy Przysłup Caryński – turyści „dzienni” przybywają tu dla widoku na Tarnicę, nocni – dla gwiazd.
– Gospodarstwo Astroturystyczne „Gwiezdne Dolistowie” – trochę komercyjny projekt dla tych, którzy chcą oglądać gwiazdy, ale nie mają chęci ani wiedzy, by się do tego profesjonalnie przygotować. Trochę mniej ducha dzikich Bieszczad, ale nadal przyjemnie.
– Obserwatorium i Chata Socjologa na Otrycie – tu można popatrzeć na gwiazdy przez teleskop.
To oczywiście nie wszystkie miejsca idealne na obserwację nocnego nieba. Niektóre pozostają słodką tajemnicą miłośników astronomii. Wszystkie jednak mają jedną wspólną cechę: otwartą przestrzeń i dużą odległość od ludzkich siedzib. Sporo z nich opisano na portalu: https://bieszczady.land
Artykuł partnera
Komentarze (0)