Pojezierze Mazurskie - atrakcje turystyczne
Pojezierze Mazurskie stanowi największe skupisko zbiorników wodnych w Polsce. Zaraz po jeziorach, kolejną cenną rzeczą tego Pojezierza są cudowne lasy, obfite w faunę i florę. W szczególności powinno się zwrócić uwagę na puszcze - Piską oraz Augustowską, mającą niemały wpływ na krajową przyrodę.
Poza atrybutami czysto przyrodniczymi, czyli fauną i florą, Pojezierze to jest bogate w zabytki kultury, a także inne turystyczne atrakcje. Sprawdzą się one dla tych, którym leżenie nad jeziorem czy wodne zabawy nie są po drodze, ale cenią sobie poznawanie historii i kultury. Przede wszystkim spotkać można ślady obecności Krzyżaków, a także po zaborze pruskim. Tu przed szereg wysuwają się zamki, np. imponujący zamek krzyżacki w Nidzicy, która powstała w XIV wieku. Ta gotycka warownie nie raz była oblegana i ulegała niszczeniu, by ponownie być odbudowywaną. Teraz tam stworzono muzeum, a także hotel i restaurację. Innym wartym uwagi zamkiem jest też ten w Reszlu nad Sajną, powstały w końcu XIV wieku i podobnie jak zamek w Nidzicy, jego historia również nie była łatwa. Obecnie jest udostępniony dla zwiedzających, tak jak i zamek w Kętrzynie, który zrekonstruowano po wojnie. Innym zamek krzyżacki znajduje się w Olsztynku.
Historycznie młodszy jest np. Wilczy Szaniec w Gierłożu, będący podczas II W.Ś. kwaterą Adolfa Hitlera.
Relaks na Mazurach
Pojezierze Mazurskie obfituje w bazy noclegowe, szlaki piesze, rowerowe i oczywiście wodne. Odnajdą się tu zarówno spokojni wczasowicze, jak i ci preferujący aktywny wypoczynek. Wówczas mogą skorzystać ze spływów kajakami, surfingu, nurkowania, żaglówek, licznych ścieżek w mazurskich lasach zachęcających do biegania, chodzenia i jazdy rowerowej.
Oprócz zwykłej bazy hotelowej, pensjonatów itd., można skorzystać z wielu pól campingowych, na których można bezpiecznie rozbić namiot. Warto również spróbować lokalnej kuchni i cieszyć się obfitością ryb, ponadto skorzystać z lokalnych wydarzeń kulturalnych.
Pojezierze Mazurskie stanowi niesamowicie intrygujący region, bogaty w historię, ale i przede wszystkim warty uwagi ze względu na bogactwo natury. Wyjątkowe jeziora i lasy uważane są za najpiękniejsze w kraju. Jest to region zdecydowanie najmniej noszący ślady ludzkich przekształceń, co podnosi jego wszelkie walory, dlatego warto się tam wybrać, nawet i na niedługi urlop.
Mazury cieszą się niezapomnianymi krajobrazami, bogatą przyrodą, świetną bazą turystyczną, będące licznie odwiedzane przez turystów od wielu, wielu lat.
Jeziora Mazurskie
Pojezierze tworzą jeziora rynnowe lub morenowe, czyli powstałe dzięki działalności lodowca, znajdującego się na terenie Polski przed wieloma tysiącami lat. Jest tu ponad 2700 jezior o powierzchni większej niż 1 hektar i oczywiście, wiele, wiele mniejszych.
Największymi jeziorami są Śniardwy (o pow. blisko 115 km2 .), Mamry, Niegocin. Natomiast najgłębszym jeziorem jest Hańcza, której dno sięga max. 108 m, a w następnej kolejności Wigry, z głębokością sięgającą 74 m i Wuksniki z głębokością max. 67m.
Komentarze (0)