Drzemka w ciągu dnia – fakty i mity
Kiedy jedni uważają drzemkę za oznakę lenistwa, drudzy nie wyobrażają sobie funkcjonowania w ciągu dnia bez znalezienia chwili na sen. Jakie właściwości ma drzemka w ciągu dnia? Ile powinna trwać? W jakich warunkach? W poniższym artykule rozprawiamy się z faktami i mitami na temat drzemki.
Długość drzemki ma znaczenie – FAKT
Optymalny czas trwania drzemki oscyluje wokół dwudziestu minut – tego zdania jest doktor Damien Leger, zajmujący się problematyką snu w klinice Hôtel-Dieu w Paryżu. Badacz, w wypowiedzi dla „New York Times”, tłumaczy, że po dwudziestu minutach drzemki rozpoczyna się faza snu głębokiego i wybudzenie się w jej trakcie będzie skutkowało poczuciem dezorientacji. Dlatego przed zażyciem krótkiego, odświeżającego snu warto ustawić sobie budzik przypominający, aby nie przekroczyć sugerowanego czasu drzemki. Trzymając się granicy dwudziestu minut, drzemka może mieć równie pobudzające działanie, co kawa, ale nie powodując skutków ubocznych.
Co zrobić jeśli nie mamy więcej czasu na drzemkę w ciągu dnia? Wówczas powinna ona trwać około dziewięćdziesięciu minut. Drzemka o takim czasie składa się z fazy snu wolnofalowego i fazy szybkiego ruchu gałek ocznych. Jak pisze Mark Ehrman w książce „Cudowna moc drzemki”, dziewięćdziesiąt minut nieprzerwanego snu w ciągu dnia może przynieść tak samo drogocenne korzyści dla umysłu, ile siedem godzin snu w ciągu nocy.
Drzemki w ciągu dnia utrudniają zaśnięcie w nocy – fakty i mity
Wszystko zależy od tego, o której godzinie zdecydujesz się na drzemkę. Krótki sen późnym popołudniem lub wczesnym wieczorem prawdopodobnie sprawi, że kiedy już położysz do łóżka nocą, będziesz przewracać się z boku na bok, zastanawiając się, dlaczego cierpisz na bezsenność. Tymczasem poprzez drzemanie o zbyt późnej porze, zredukujesz ilość adenozyny w swoim organizmie, czyli substancji, która wywołuje potrzebę snu. W ciągu dnia, z każdą kolejną godziną, stężenie adenozyny rośnie, przez co ogarnia Cię coraz większa senność. Substancji tej można się pozbyć ze swojego organizmu tylko w jeden sposób – zapadając w sen. Zdaniem Matthew Walkera, neurologa, autora książki „Dlaczego śpimy. Odkrywanie potęgi snu i marzeń sennych”, jeśli czujesz zmęczenie lub niedostatek snu, to z regeneracyjnej drzemki powinieneś skorzystać maksymalnie do godziny piętnastej. Po tej godzinie każdy przespany kwadrans będzie skutkował trudnościami w zaśnięciu nocą.
Drzemka może pozytywnie wpływać na kreatywność – FAKT
Drzemka może korzystnie wpływać na kreatywność, o ile trwa na tyle długo, by obejmowała fazę snu REM, czyli szybkiego ruchu gałek ocznych. Cykl takiej drzemki powinien trwać około dziewięćdziesięciu minut. Świadczą o tym wyniki badań przeprowadzonych przez naukowców na Uniwersytecie Kalifornijskim. Eksperymentowi poddano dwie grupy studentów, którym polecono wykonać serię prostych ćwiczeń – do trzech słów (np. ciastko, miód, sernik) należało dobrać wyraz, który będzie powiązany ze wszystkimi trzema wcześniej wymienionymi (np. słodycz). Pierwsza grupa badanych, po wykonanym zadaniu, miała udać się na drzemkę, której czas obejmowałby fazę snu REM. Druga grupa badanych była takiej drzemki pozbawiona. Po kilku godzinach powtórzono badanie i grupa osób, która doświadczyła długiej drzemki, miała lepsze wyniki w rozwiązywaniu zadań aż o 40% w stosunku do poprzedniej próby.
Zapotrzebowanie na drzemkę różni się w zależności od wieku – FAKT
Niemowlę śpi o różnych porach dnia i nocy. Często drzemie po trzy, cztery razy w ciągu dnia. Dzieje się tak dlatego, że jego wewnętrzny zegar biologiczny nie jest jeszcze ukształtowany, dlatego małe dziecko nie rozróżnia, kiedy należy przejść w stan czuwania, a kiedy w stan spoczynku. Małe dzieci potrzebują też większej dawki snu ze względu na utrwalanie się nowych połączeń neuronalnych. Silne zapotrzebowanie na drzemkę pojawia się u osób w średnim i podeszłym wieku, kiedy następuje zaburzenie rytmu dobowego, wobec czego melatonina wydziela się znacznie wcześniej niż u osób w młodym wieku.
Regeneracyjną drzemkę można zrobić wszędzie i w każdej pozycji – MIT
Jeśli chcesz skorzystać z ożywczych właściwości drzemki, przygotuj sobie do tego odpowiednie warunki. Najlepiej, żeby to było zaciemnione pomieszczenie, gdzie panuje cisza i jest chłodno (idealna temperatura do spania wynosi 18 stopni Celsjusza). Możesz się wspomóc stoperami do uszu i opaską na oczy. Znajdź miejsce, gdzie możesz się wygodnie położyć. Nie powinien to być blat biurka, ponieważ, gdy obudzisz się po drzemce na drewnianej płycie, może Cię boleć kark od spania w nienaturalnej pozycji. Zdrowemu wypoczynkowi sprzyjają materace, których kształt dopasowuje się do budowy Twojego ciała. Są one wypełnione sprężynami kieszeniowymi z dodatkiem nowoczesnej pianki poliuretanowej lub są wyłącznie wypełnione pianką termoelastyczną bądź wysokoelastyczną. Dzięki temu każda część ciała ma idealne podparcie, a wypoczynek jest niezwykle komfortowy.
Artykuł sponsorowany
Komentarze (0)