Zdrowe przekąski na górskim szlaku
Górskie wędrówki to świetny sposób spędzania wolnego czasu. Aktywność fizyczna pozwala się zrelaksować oraz oderwać od codziennych obowiązków. Warto jednak pamiętać, że podziwianie górskich szczytów i wędrówki wymagają odpowiedniego przygotowania - logistycznego, fizycznego oraz żywieniowego.
Najważniejsze elementy górskich wędrówek
Każda górska wędrówka wymaga odpowiedniego zaplanowania - z uwzględnieniem różnych aspektów oraz wariantów przede wszystkim pogody, tego o której zapada zmrok, jak długi oraz trudny jest szlak, a także czy każdy z ekipy posiada odpowiednie predyspozycje fizyczne do jego pokonania. Wszystko to pozwoli także odpowiednio zaplanować ekwipunek oraz wyposażenie plecaka. Pogoda w górach jest bardzo zmienna, dlatego też należy dobrze dobrać ubranie oraz buty. Bardzo ważna jest kwestia wytrzymałości fizycznej - górska wędrówka wymaga bardzo dużych pokładów energii oraz dobrej kondycji, szczególnie wśród tych osób, które nie są na co dzień zbyt aktywne pod kątem fizycznym.
Jedzenie w górach - najważniejsze zasady
Najważniejszą kwestią, bez względu na wybór trasy jest woda, najlepiej mineralna niegazowana bądź z dodatkiem izotonika. W zimniejsze dni lub na wyższych partiach gór dobrze jest mieć także ciepłą herbatę bądź kawę - najlepiej w wytrzymałym i szczelnym termosie.
Generalnie panuje przekonanie, że im dłuższa trasa tym należy się lepiej przygotować. Średnie dzienne zapotrzebowanie kaloryczne dla przeciętnego człowieka wynosi około 2000 kcal, jednak ze względu na wysiłek fizyczny wartość na na długim szlaku znacznie wzrośnie. Przyjmuje się, że koszt energetyczny górskiej wędrówki to około 60-90kcal na każdy kilometr - warto więc postawić na kaloryczne produkty, które jednocześnie będą dobrze trawione przez układ pokarmowy oraz nie będą zajmować zbyt dużo miejsca w plecaku. Odpowiednie zaplanowanie wędrówki oraz tego, co będziemy tam spożywać jest kluczem do sukcesu i pozwoli uniknąć wielu nieprzyjemnym sytuacjom - na przykład przemęczenia.
Co warto mieć w plecaku podczas górskich wędrówek?
Jedzenie na szlaku powinno być pożywne oraz zapewniać dużą energii. Powinno być także względnie lekkie, tak aby nie obciążać plecaka. Doskonale sprawdzi się w tej kwestii na przykład gorzka czekolada. Optymalnym źródłem białka jest suszone mięso, na przykład dobrej jakości kabanosy czy konserwy rybne bądź mięsne. Dobrym rozwiązaniem są również gotowane jajka, które wbrew pozorom długo zachowują świeżość.
Na czas górskich wędrówek warto jest na jakiś czas zrezygnować z warzyw, które są zazwyczaj dość ciężkie i nie zawierają zbyt dużo cennych składników odżywczych. Uzupełnieniem witamin oraz minerałów niech będą mięso, jajka, orzechy i owoce. Dobrym rozwiązaniem jest także zmniejszenie ilości węglowodanów na rzecz tłuszczów - trawione są one nieco wolniej i tym samym dają więcej energii przez dłuższy czas. Mowa tutaj między innymi o kanapkach z serem czy masłem bądź orzechach. Świetnie sprawdzą się również suszone owoce (daktyle, figi czy morele) oraz banany.
Komentarze (0)