Źródło wiedzy i inspiracji dla podróżników - prasa!
Wyjazd za granicę wiąże się nie tylko z rozmowami w języku angielskim wspomaganymi tłumaczem (najczęściej Google translator), ale też zaznajomieniem się z najważniejszymi różnicami kulturowymi w odwiedzanym kraju i dostosowanie się do panujących w nim zwyczajów i przepisów. Obecnie w Internecie można znaleźć wiele informacji o niemal wszystkich miejscach i zakątkach na Ziemi. Jednak są one zlokalizowane w różnych miejscach i niekiedy wzajemnie się wykluczają, co utrudnia wyciągnięcie jednolitych wniosków. Zatem z jakich alternatywnych źródeł czerpać wiedzę?
Czasopisma podróżnicze - nie tylko opisy znanych miejsc
Magazyny podróżnicze stanowią kompendium wiedzy o wybranym kraju lub terenie. Oprócz listy atrakcyjnych turystycznie miejsc, zawierają także fakty historyczne, wierzenia i opisy zwyczajów panujących w danym kraju lub obrębie konkretnej lokalizacji. Pomaga to zachowywać się adekwatnie do okazji, nawet w miejscach, gdzie wielu ludzi nie zwraca uwagi na tradycje i zwyczaje. W gazetach dla podróżników można znaleźć też wywiady z osobami odwiedzającymi opisywane miejsce i ich porady oraz krótkie rozmówki zawierające najważniejsze zwroty w języku obcym. Przyszli turyści mogą przeczytać o najnowszych odkryciach geograficznych, a także znajdą informacje szerzej opisanej turystyce. Na rynku turystycznym wydawcy starają się ukazywać jak najciekawsze fakty o mało znanych, a atrakcyjnych i niezatłoczonych miejscach, które warto odwiedzić. W kategorii prasy podróżniczej można poznać nie tylko swój kraj, ale też zaczerpnąć wiedzy o świecie. Wśród takich magazynów można wyróżnić miesięcznik Voyage czy serię National Geographic Traveler, Poznaj świat czy Poznaj swój kraj.
Historyczne wierzenia, a obecna kultura
W rozwoju wielu państw ogromny udział miały panujące na jego terenie mitologie lub religie. Wierzenia, obrzędy i rytuały w poszczególnych krajach miały wpływ na obecnie panujące przesądy, zwyczaje czy po prostu styl życia i nawyki przekazywane z pokolenia na pokolenie. Wiele mitologii, oprócz przybliżenia wiedzy o tradycjach i zwyczajach, stanowi ciekawą lekturą samą w sobie. Należeć może do nich na przykład, zyskująca popularność przez filmy studia Marvel, mitologia nordycka. Można bliżej poznać realistyczną postać bohaterów znanych z filmów, w tym Lokiego, Odyna czy Thora i związane z nimi legendy. Również w Polsce widać wpływ mitologii słowiańskiej na panujące przesądy (m.in. bebok, baba jago czy topienie marzanny), podobnie jak w Grecji czy we Włoszech (mitologia rzymska).
Na czym czytać prasę?
Najczęściej wydawnictwa publikują swoje pisma w wersji drukowanej i elektronicznej. Warto tu zaznaczyć, że periodyki wydawane są zarówno dla polskiego czytelnika, jak i dla grup odbiorców z zagranicy. Do czytania magazynów podróżniczych (i nie tylko!) dobrze jest wyposażyć się w wygodny czytnik ebooków. Dzięki temu zdecydowanie łatwiej jest podróżować i jednocześnie odkrywać różne części świata mając w ręku pisma podróżnicze. W wersji drukowanej czytelnik może natomiast bardziej docenić szatę graficzną, liczne reportaże ze zdjęciami, które są rzetelnie przygotowywane przez redaktorów - pasjonatów podróży.
Jak widać podróż do obcego kraju nie kończy się na wykupieniu noclegu i zorganizowaniu transportu. Chyba nikt w Polsce nie ucieszył by się na widok obcokrajowca wchodzącego do kościoła w słuchawkach nausznych. Żeby uniknąć nieprzychylnych spojrzeń mieszkańców odwiedzanych miejsc i nie popełnić faux pas, warto chociaż pobieżnie zapoznać się z tradycjami i zwyczajami panującymi w odwiedzanym kraju. Uniwersalna rada dla turystów to obserwowanie zachowania innych osób. Ułatwi to wtopienie się w tłum lub wyróżnienie się z niego jako jedna z nielicznych osób zachowująca się zgodnie z przyjętymi zwyczajami.
Artykuł partnera
Komentarze (0)