Biwak w hamaku – coraz popularniejsza alternatywa dla namiotu
Hamak przywędrował do nas z Ameryki Południowej za sprawą Krzysztofa Kolumba. Szybko zyskał popularność wśród marynarzy, gdyż nocleg w hamaku eliminował ryzyko upadku nawet przy dużych falach. Dziś większość z nas kojarzy go z błogim relaksem w letnie upały, ale okazuje się, że ma również znacznie poważniejsze zastosowania. Dłuższe wyprawy ze spaniem w hamaku mają wiele zalet, więc zyskują coraz większą popularność wśród miłośników outdoorowych aktywności. Zastanawiasz się, czy biwak w hamaku to coś dla Ciebie? Z dzisiejszego artykułu dowiesz się, jakie są zalety tej formy biwakowania oraz co poza śpiworem na hamak warto zapakować do plecaka na taką wyprawę.
Biwak w hamaku – dlaczego warto?
Pierwsze hamaki wyplatano ze zwykłego sznura, ale dziś w produkcji wykorzystuje się zaawansowane technologicznie materiały. Ich unikalne właściwości na tyle zwiększyły zakres zastosowania tego typu sprzętu, że może z powodzeniem konkurować z tradycyjnym namiotem. Współczesne hamaki turystyczne są lekkie, kompaktowe i wytrzymałe. W przeciwieństwie do namiotu nie nadwyrężają pleców podczas wędrówki i doskonale sprawdzają się na podłożu, które nie sprzyja rozbiciu tradycyjnego obozowiska. Spanie w hamaku jest komfortowe nawet na terenie kamienistym, podmokłym czy bardzo nierównym. Przygotowanie biwaku w hamaku zajmuje znacznie mniej czasu niż rozbicie tradycyjnego obozu. Wystarczą dwa drzewa lub duże głazy, najlepiej w odległości 4,5–5 m od siebie, choć oczywiście hamak można rozwiesić również pod stałym zadaszeniem lub… kilkadziesiąt metrów nad ziemią, pod półką skalną w wysokich górach. Nocleg ponad ziemią to bliski kontakt z naturą oraz gwarancja, że żaden nieproszony gość nie odwiedzi nocą naszego śpiwora. Na hamaku doskonale się wypoczywa. Rytmiczne bujanie pozwala rozluźnić mięśnie i ułatwia zapadnięcie w głęboki sen. W połączeniu ze świeżym powietrzem przekłada się to na efektywny wypoczynek po męczącym dniu.
Na co zwrócić uwagę, wybierając hamak turystyczny?
Hamak turystyczny z założenia powinien być lekki i zajmować niewiele miejsca w plecaku. Warto zwrócić uwagę na materiał, z jakiego został uszyty. Częste rozkładanie i składania sprzyja zużyciu, więc najlepiej szukać modelu z tkaniny o zwiększonej wytrzymałości i odporności na rozdarcia. Materiał powinien też szybko schnąć i przepuszczać powietrze, aby uniknąć nadmiernego pocenia się nocą. Kolejna ważna kwestia to dopasowany do wzrostu użytkownika rozmiar oraz łatwość rozkładania. Po całodziennym wysiłku mało kto ma ochotę na walkę z plątaniną sznurków, więc warto pomyśleć o praktycznym systemie wieszania. Jeśli nie ma go w komplecie z hamakiem, zestaw składający się z karabinków, taśm i linek można dokupić osobno. Podczas noclegu na łonie natury przyda się również moskitiera. Można ją kupić poza zestawem lub zdecydować się na model hamaka ze zintegrowaną siatką (zazwyczaj odpinaną).
Podobnie jak w przypadku namiotu czy śpiwora, hamak turystyczny warto dobierać do konkretnego typu aktywności. Przed wizytą w sklepie dobrze się więc zastanowić, które z powyższych parametrów są dla nas najważniejsze.
Nocleg w hamaku – jak się przygotować?
Aby spanie w hamaku było wygodne, warto zaopatrzyć się w kilka dodatkowych akcesoriów. Poza wspomnianym systemem mocowania i moskitierą przyda się również tarp, czyli rozwieszana płachta, która chroni przed deszczem. Noce w Polsce rzadko bywają ciepłe, więc do spania nad ziemią niezbędny jest również dobry śpiwór na hamak. W chłodniejsze dni może się jednak okazać, że sam śpiwór to za mało. Ściśnięta na dużej powierzchni ocieplina w znacznym stopniu traci właściwości izolacyjne. Konieczne jest więc dodatkowe zabezpieczenie od spodu, czyli specjalny ocieplacz do hamaka – w tej funkcji świetnie spisze się na przykład śpiwór puchowy Quest Quilt marki Pajak, którego można używać jako koca lub właśnie podpięcia pod hamak. Zakłada się go od zewnętrznej strony, aby nie odczuwać zimna nawet przy niskich temperaturach. Niektórzy decydują się na nocleg w hamaku nawet podczas mrozów!
Ciepłe puchowe śpiwory, na hamak i nie tylko, znajdziesz na pajaksport.pl. Z produktami Pajak wyśpisz się w każdych warunkach!
Artykuł partnera
Komentarze (0)