Książka Miasto Archipelag. Polska mniejszych miast
Żródło obrazka zaczerpnięte ze strony: https://moviesroom.pl
Miasto Archipelag jest efektem reporterskiej podróży Filipa Springera przez małe polskie miasta, które swego czasu były stolicami województw. Program jest pierwszym w Polsce dokumentem, który na szeroka skalę wykorzystuje Internet, serwisy społecznościowe, a także współpracuje mocno z dużym tytułem prasowym i rozgłośnią radiową. Efektem tych działań jest publikacja reporterskiej książki, której powstawanie można śledzić na bieżąco, od samych jej początków.
Najmniejszym byłym miastem wojewódzkim jest Biała Podlaska, w której żyje obecnie 26 tysięcy ludzi, największym jest Częstochowa, zamieszkiwana prze prawie 10 razy tyle osób. Miasta te były stolicami wojewódzkimi przez 24 lata. Obecnie muszą mierzyć się z wieloma ciężkimi problemami, takimi jak wyludnienie, bezrobocie oraz brak perspektyw rozwojowych. To już nie są te same miejsca, co kilkadziesiąt lat temu, kiedy to rozwój był bardzo dynamiczny, powstawały fabryki, osiedla, obiekty sportowe i wiele innych. Miasta były pełne nowych kilkunastopiętrowych bloków, a do pracy napływało tysiące osób z okolicznych miejscowości.
Z podobnymi problemami borykają się takie miasta jak Konin, Radom, Leszno, Siedlce, Piła. W byłych miastach wojewódzkich mieszka blisko 3 miliony Polaków. Mieszkańcy mają pomysł na rozwój, jednak ich zdanie nie jest wysłuchiwane z należytą uwagą. Przykładem może być Wałbrzych, który kojarzony jest z zapaścią, mimo że samo miasto jest architektoniczną perłą i leży w jednym z najpiękniejszych regionów Polski. Słupsk posiada natomiast największą na świecie kolekcję prac Witkacego. Tymczasem, oprócz krytyków i koneserów sztuki, zupełnie nikt o tym nie wie. Konin posiada znakomicie przygotowane nadrzeczne bulwary, które mogą być pokazywane jako przykład zagospodarowania terenów nadrzecznych. Większość miast ma ogromne problemy z reklamą i promowaniem siebie, co przy obecnym rozwoju techniki, popularności Internetu, telewizji, może dziwić. Jednak problem występuje.
Byłe miasta wojewódzkie w dalszym ciągu są bardzo ważnymi centrami życia gospodarczego i kulturalnego. Najlepsze efekty przynoszą poszukiwania własnej, niezależnej drogi rozwoju. Jednak takim źródłom poświecą się zdecydowanie za mało uwagi w mediach skupionych na stolicy.
Miasto Archipelag twory trzydzieści jeden różnych miast, pełnych kontrastów, możliwości, szans, frustracji i rozczarowań. Mnóstwo pozytywnej energii i determinacji miesza się ze zwątpieniem, rezygnacją i szarością dnia codziennego. Mieszkańcy Miasta Archipelag uważają ze miejsce, w którym żyją jest najlepsze na świecie. Jeśli jednak rzeczywistość przytłoczy ich, a wiarę odbierze brutalna rzeczywistość - opuszczą je. Warto przyjrzeć się jednym i drugim, zobaczyć wszystko na własne oczy.
Komentarze (0)