Ludzie o tym nie myślą

Legnica — 29 września 2015 — Udostępnij

Ludzie o tym nie myślą

Legnica — 29 września 2015 — Udostępnij

Widziałem ją za każdym razem, gdy jechałem do Miedzianki autobusem. Specjalnie siadałem z prawej strony, żeby ją dojrzeć. Legnica miała wtedy jeszcze dworzec PKS. Gdy tylko autobus
z niego wyjeżdżał, odkładałem książkę i obserwowałem. Wjeżdżaliśmy na Złotoryjską, mijaliśmy ostatnie zabudowania
i wtedy była ta droga. Zwykła szutrówka prosto w las. Na jej końcu, w oddali, majaczyła ta kamienna ława. Za każdym razem, gdy udało mi się ją dojrzeć, rysowałem sobie w głowie różne historie o ludziach, którzy ją postawili. Dziś Marcin mnie tam zawiózł. Dosłownie kilka dni temu wraz ze znajomymi zamocował na ławie marmurową tablicę z informacją o Samuelu Benjaminie Rufferze, pochodzącym z Goldbergu przedsiębiorcy,  który w Liegnitz założył fabrykę i dorobił się majątku. Ta część Lasku Złotoryjskiego nazywała się przed wojną Parkiem Ruffera. Ale dziś tylko kilka osób w Legnicy o tym pamięta. – W całym mieście są tylko trzy ulice upamiętniające przedwojennych mieszkańców tego miasta- mówi.

Po drugiej stronie ulicy był Park Schneidera, który miał słynne na całe miasto delikatesy w rynku. Na niewielkim wzgórzu między drzewami leży wielki kamień, który był Schneiderowi poświęcony. Ale potem ktoś go przerobił na pomnik 20-lecia PRL. Marcin by chciał, żeby i tu znalazła się odpowiednia tablica. Żeby było wiadomo.
Potem pojechaliśmy do składu kamienia budowlanego. Pokazał na kępę drzew:
– Stamtąd je wygrzebaliśmy, z tej hałdy. Kamienne tablice z niemieckimi nazwiskami. Ustawiliśmy je na cmentarzu, otoczyliśmy płotem. I jak się tam idzie 1 listopada, to tam pod tymi tablicami się znicze palą. To jest dobre.

– Ludzie nie myślą o przeszłości, nie interesują się nią, nie szanują jej. Przeszłością się gra, pogrywa, mówi się o niej, ale się o niej nie myśli. Zwracają się do mnie duże zakłady pracy, pytają, czy ja mam coś o ich historii, jakieś materiały. Ja mam mieć? Przecież to oni powinni trzymać w archiwach wszystko. Ale nie trzymają, Jezu, oni czasem nie mają zdjęć swoich dyrektorów z lat dziewięćdziesiątych. Nic po nas nie zostanie, kilka plastikowych butelek, i trochę szpetnych budynków. Nie chciałbym być na miejscu tych, którzy będą badać swoją historię na podstawie tego, co my im zostawimy.